111 Kadra Śląska przed turniejem

Kadra Śląska przed turniejem

Na dwa dni przed inauguracją turnieju o Puchar W. Smolarka rozmawiamy z trenerem kadry Śląskiego ZPN 14-latków, Maciejem Mizią.

Śląscy kadrowicze już od kilku dni przebywają na obiektach w Cygańskim Lesie na mini-zgrupowaniu. Dodajmy, iż zawody rangi Mistrzostw Polski w roczniku 2001 rozpoczną się w najbliższy wtorek na stadionie Rekordu, przy ul. Startowej 13 w Bielsku-Białej. Turniejowa rywalizacja odbywać się będzie także na piłkarskich obiektach w Czechowicach-Dziedzicach i w Wilkowicach (szczegóły poniżej).

A teraz już rozmowa z trenerem M. Mizią (na zdjęciu poniżej - z lewej), który zaznaczmy w swojej karierze piłkarskiej zaczynał od reprezentowania bielskich klubów: RKS Komorowice i BKS Stal, by później przywdziewać barwy m.in. Zagłębia Sosnowiec, Ruchu Chorzów i Zawiszy Bydgoszcz.

Jak długo trwała rekrutacja i selekcja do składu kadry Śląska na turniej, ilu ludzie przewinęło się przez nią w tym czasie?

- Od blisko dwóch lat prowadzę kadrę tego rocznika, choć jeszcze do ubiegłego roku było to trochę bardziej skomplikowane. W tamtym okresie kadra składała się z chłopaków z dwóch roczników - 2000 i 2001, i z takim składem uczestniczyliśmy w ubiegłym roku w podobnych mistrzostwach, które rozgrywane były w Policach. Na szczęście decyzją PZPN-u powrócono do prowadzenia kadr tylko w jednym roczniku. Poprzedni pomysł nie był zbyt szczęśliwy. A co do ludzi, którzy przez te blisko dwa lata wzięli udział w konsultacjach, grach towarzyskich, czy tego turnieju, który rozpoczynamy za dwa dni, to była to grupa około 60-ciu młodych piłkarzy. A w pracy przy kadrze pomaga mi będący ze mną w Bielsku-Białej Damian Łukasik (na zdjęciu - z prawej) oraz Tomasz Gorczyk z Zabrza.

Do czego sprowadzała się wasza praca nad skompletowaniem składu?

- To głównie obserwacja spotkań ligowych, na same treningi po prostu nie było czasu. Za to jak wspomniałem przed rokiem graliśmy w podobnym turnieju jak ten bielski, w Policach. W grupie eliminacyjnej do finałów turnieju o Puchar Włodzimierza Smolarka graliśmy z rówieśnikami z Lubuskiego, Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Z sześciu spotkań wygraliśmy pięć meczów, przegraliśmy tylko jedno we Wrocławiu. Niepokoi mnie trochę przegrana 0:2 w towarzyskim meczu z kadrą Małopolskiego ZPN-u. Wprawdzie nie graliśmy wtedy w optymalnym zestawieniu, co jednak nie tłumaczy nas z przegranej, nie usprawiedliwia jej. Natomiast okazało się, że już tutaj jesteśmy w jednej grupie eliminacyjnej z ekipą z Małopolski. Sparing okazał się przydatny, coś już widziałem i coś już o rywalu wiem. Zresztą cały skład naszej grupy oceniam, jako bardzo mocny.

Wspomniałeś o swojej wiedzy o jednym konkurentów, a pozostali?

- Reprezentacja Mazowieckiego zawsze była i jest bardzo silna w kategoriach młodzieżowych. Natomiast Pomorze oparte jest na graczach Lechii Gdańsk, gdzie zawsze kładzie się ogromny nacisk na szkolenie młodzieży. Spodziewam się ciężkiej walki o wyjście z grupy, ale jeśli chce się cokolwiek w sporcie osiągnąć, to trzeba wygrać z każdym i w każdych okolicznościach, bez względu na stawkę meczu.

Jak na tle powołanej osiemnastki prezentuje się tercet „rekordzistów”?

- Powiem tak, dwóch ma niemal pewne miejsce w wyjściowym składzie, trzeci musi jeszcze o to powalczyć. W każdym razie mocno liczę na każdego z nich. Dodam, że bardzo blisko powołania był jeszcze jeden zawodnik Rekordu, ale akurat na jego pozycji konkurencja była niesamowicie silna.

Tadeusz Paluch/foto: Paweł Mruczek

Kadra Śląskiego Związku Piłki Nożnej (2001)

Mateusz Bogusz, Jakub Rudek, Szymon Gęborys i Marcel Owsiński (Ruch Chorzów) Piotr Wyroba, Maciej Marek i Daniel Iwanek (Rekord Bielsko-Biała), Emil Kłosek, Jakub Gajos, Damian Suchocki (Zagłębie Sosnowiec), Jan Biegański i Szymon Bielusiński (AF Silent Dąbrowa Górnicza), Łukasz Zjawiński (Górnik Zabrze), Bartosz Marchewka (Rozwój Katowice), Wojciech Kamiński (Piast Gliwice), Kamil Głowa (Stadion Śląski Chorzów), Dawid Musiał (Górnik Jaworzno), Oskar Machulec (AKS Mikołów)

Trenerzy: Maciej Mizia, Damian Łukasik

PS. Plany i założenia to jedno, a życie i tak pisze swoje scenariusze. W kilka godzin po naszej rozmowie z trenerem M. Mizią okazało się, iż uraz mięśnia wyeliminował z udział w turnieju Szymona Gęborysa. W jego miejsce w trybie awaryjnym do kadry ŚlZPN powołany zostały kolejny "rekordzista" - Michał Jura.

Skład grup eliminacyjnych oraz program Mistrzostw Polski – turnieju o Puchar W. Smolarka, znajdziecie TUTAJ.

Organizatorami i współorganizatorami turnieju są: Polski Związek Piłki Nożnej, Śląski Związek Piłki Nożnej, Beskidzkie Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Gmina Bielsko-Biała, Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz kluby sportowe – BTS Rekord Bielsko-Biała, MRKS Czechowice-Dziedzice i GLKS Wilkowice.  

SPONSOR TECHNICZNY:    PARTNERZY:     PATRONI MEDIALNI:        

beez20