Aktualności - Piłka nożna

Rekord B-B - Grunwald Ruda Śl. 5:2 (0:0)

Udany występ "rekordzistów" kończy ich dobry sezon ligowy.

Dla bielszczan ten mecz tak naprawdę zaczął się po przerwie. Pierwsze trzy kwadranse, choć gra toczyła się w niezłym tempie, nie dostarczyły wielkich emocji. Dobrych okazji nie wykorzystali u gospodarzy Adrian Olszowski (słupek) i Andrzej Maślorz (strzał niecelny). Natomiast rudzianie wcale nie myśleli ograniczać się jedynie do defensywy. Próbowali akcji oskrzydlających, ale każda nich kończyła się w zasadzie na dobrze dysponowanych obrońcach Rekordu. Tej opinii o postawie defensywy miejscowych nie zmienia absolutnie fakt utraty dwóch goli pod koniec meczu. Tyleż w nich było fartu rudzian, co przypadku. Za to o grze ofensywnej „rekordzistów” w drugiej połowie można pisać wyłącznie w superlatywach. Przyczyna? Najpewniej podopieczni Wojciecha Gumoli po prostu przestali kalkulować czy, aby wystarczy im sił na pełnych 90 minut gry w tropikalnych warunkach. Gdy tylko podkręcili tempo gry i zaczęli operować piłka na jeden, dwa kontakty całkowicie zdemontowali obronę Grunwaldu. Znakomite wejście z ławki rezerwowych zaliczyli Mieczysław Sikora i Wojciech Małyjurek. Bardzo dobrą formę strzelecką potwierdził Marek Sobik. Wśród chwalonych „za całokształt” obrońców postanowił wybić się ponad poziom – Mateusz Gaudyn, który zaliczył po jednym trafieniu do obu bramek.

W pełni udał się bielszczanom rewanż za jesienną porażkę 2:4 w Halembie. Cenniejszą jest jednak ta wygrana w kontekście udanej rundy rewanżowej i de facto całego sezonu. Za ukończenie rozgrywek w tak silnej lidze i po pokonaniu tak długiego dystansu na piątym miejscu, należą się „biało-zielonym” gromkie brawa.

Tadeusz Paluch/foto: PM

Tak relacjonowaliśmy przebieg spotkania "na żywo"

Grunwald Ruda Śląska

5

2

Bramki
'51 Sobik, '61 Sikora, '75 Sobik, '80 Gaudyn, '86 Małyjurek '74 Gaudyn (samobójcza), '90 Szpoton (z rzut karnego)
 Składy
Góra (71. Dziedzic) - Gaudyn, Bojdys, Rucki, Waliczek, Maślorz (65. Żołna), Szymański, Szędzielarz, Sobik, Olszowski (77. Małyjurek), D. Rupa (59. Sikora) Radkiewicz - Kiepura, Szpoton, Szczypior (81. Szczygieł), Jagodziński, Włodarczyk (46. Nowicki), Dreszer, Maciongowski, Stanisławski, Kot, Brzozowski

90. Sędzia już nie wznawia gry; koniec meczu i udanego sezonu dla "rekordzistów".

90. Odbija piłkę przed siebie Dziedzic - zamieszanie, po którym piłka trafia w rękę Ruckiego - rzut karny wykorzystuje Szpoton.

89. A bielszczanie wciąż nie mają dość trafiania! Po drugiej stronie udana interwencja Dziedzica.

87-88. Goście stracili już całkowicie ochotę na kontynuowanie walki.

86. Fantastycznie uderza z 25-ciu metrów Małyjurek!

85. Niecelnie uderza z kilkunastu metrów Brzozowski.

83. Świetnie w obronie Bojdys.

82. W natarciu Rucki z Sobikiem, sędzia odgwizduje spalonego.

80. Idealnie w tempo Szędzielarz do Gaudyna, który przymierzył w długi róg - gol!

79-80. Rudzianie nadal szukają drugiego gola.

78. Fajna, dwójkowa akcja Małyjurka z Sikorą zakończona "pudłem" tego drugiego.

76-77. Jak na panującą temperaturę i czas gry tempo gry bielszczan jest naprawdę dobre.

75. Znakomite dośrodkowanie Żołny, obrońców wyprzedza Sobik i trafienie z niewielkiej odległości.

74. Samobójczy gol dla gości po niefartownej główce Gaudyna, po uprzednim rzucie wolnym Grunwaldu.

72. Wszędobylski Sikora znów w ataku, nieznacznie myli się strzelając Olszowski.

70. Ładna akcja Sikory z Gaudynem; zmiana w bielskiej bramce.

68. Kolejna kontra z fantazją gospodarzy, Olszowski nie zdążył do podania Sikory.

67. Nieznacznie chybił głową Sikora.

66. Strata Szymańskiego na rzecz Maciongowskiego, ale młody pomocnik sam naprawia swój błąd.

65. Mocno, nad bramką uderza Sobik.

64. Zablokowany strzał z bliska Maślorza.

62-63. Bielszczanie już na większym luzie w ofensywie.

61. Błyskawiczne podanie Sobika do wbiegającego w pole karne Sikory, który z zimną krwią trafia do bramki - gol z "kołyską" dla Maślorza i jego córki!

60. Szansa przed Sobikiem, ale arbiter dopatrzył się spalonego.

59. Atak za atak - z jednej strony Dreszer, z drugiej Olszowski, w obu przypadkach bez skutku. Pierwsza zmiana u "rekordzistów".

58. Uderza z wolnego Jagodziński, pewnie interweniuje Góra.

56. Faul D. Rupy na Stanisławskim w pobliżu pola karnego gospodarzy.

55. Efektowna szarża Gaudyna, nieporozumienie bielszczan w polu karnym - zbyt wielu chętnych do uderzenia.

54. Techniczne uderzenie "Szyny", futbolówkę paruje bramkarz.

53. Bardzo groźny atak lewą stroną Dreszera, nikt nie podążył za tym atakiem.

51. Świetne prostopadłe podanie w pole karne Olszowskiego, z pierwszej piłki uderza pod poprzeczkę Sobik - gol!!!

49. Mocne uderzenie Szymańskiego, piłkę odbija poza boisko Jagodziński.

48. W ciekawie zapowiadającej się akcji Szędzielarz z Sobikiem.

46-47. Aktywne otwarcie na skrzydłach Sobika i Gaudyna.

46. Wznawia zespół z Rudy Śląskiej, w którym nastąpiła jedna zmiana

Koniec pierwszej połowy. Bliżej zdobycia gola byli gospodarze (Olszowski i Maślorz), niemniej gra Grunwaldu jest bardziej niż przyzwoita, podobnie jak tempo spotkania.

45+1. Tym razem dwa z rzędu kornery  Grunwaldu; jeszcze kontra Rekordu zakończona ofensywnym faulem Szędzielarza

45. Po rzucie rożnym główkuje Olszowski, broni bramkarz gości.

44. Solowa i skazana na porażkę próba przebicia się D. Rupy; wpada w pole karne Maślorz, który jednak nie ma do kogo podać.

42. B. ryzykowne, ale skuteczne wyjście Radkiewicza, znów kontra gości i praca dla bielskich defensorów.

42. Najciekawsza akcja gości, mocno uderza z pola karnego Kot - broni Góra.

41. W kontrze Grunwald, ale błyskawicznie wraca do defensywy Szymański.

40. Trochę zbyt często gospodarze forsuję grę prawym skrzydłem, to ułatwia grę rudzianom.

37-38. Od jakiegoś czasu nieznaczną przewagę posiadają "rekordziści", ale cała dynamika akcji kończy się przed polem karnym gości.

36. Niezawodnie spisuje się dziś w defensywie Rucki - jak na kapitana przystało.

34. Koronkową akcję Rekordu kończy kąśliwym strzałem Szymański, Radkiewicz na róg, po nim nad bramka główkuje Bojdys.

32-33. Inicjatywa po stronie bielszczan.

31. Zbyt silne podanie w kierunku atakującego Waliczka.

30. Wreszcie poderwali się gospodarze, po podaniu D. Rupy płasko uderza Maślorz - broni golkiper Grunwaldu.

28-29. Bielszczanie zbyt rzadko stosują arytmię gry.

27. Kolejna ciekawa akcja Grunwaldu, szarżuje Maciongowski, a po chwili niecelnie z 20-stu metrów strzela Brzozowski.

25. Sobik w pole karne do Waliczka, wyszedł z refleksem z bramki Radkiewicz.

23. W szarży Dreszer, szybszy przy piłce Rucki; przerwa na uzupełnienie płynów.

21. D. Rupa wywalczył następny korner; dogrywa Szędzielarz, głową niecelnie uderza Rucki.

21. Z rzutu rożnego dośrodkowuje Sobik, piąstkuje Radkiewicz.

20. Kot zagroził bielskiej defensywie, znów obserwujemy wyższe tempo gry.

18. Wzorcowa kontra Rekordu, Sobik crossem uruchamia Maślorza, ten do gnającego co sił Gaudyna, który wycofuje do Maślorza - w dobrej sytuacji "rekordzista" uderza wysoko nad poprzeczką.

15-16. Z wolna rośnie przewaga bielszczan, futbolówkę po centrze Maślorza ekspediuje Szpoton.

14. Ruszył lewą flanką Sobik, nie podążyli jednak za skrzydłowym partnerzy.

12-13. Początkowy impet piłkarzy trochę osłabł.

10. Rucki wślizgiem powstrzymuje pędzącego w kierunku bramki Maciongowskiego.

7-8. Jak dotąd oba zespoły wykazują sporą ochotę do gry, zobaczymy na ile wystarczy tego zapału w tropikalnych warunkach?

6. Rzut rożny dla grającego na razie otwartą piłkę Grunwaldu.

5. Kopia akcji sprzed minut, tym razem dorzuca piłkę Maslorz, a Olszowski w trudnej sytuacji (skacząca piłka) trafia w słupek!

4. Rajd prawą stroną Gaudyna, dogranie w kierunku D. Rupy, którego uprzedzają obrońcy; po kornerze niecelnie z dystansu strzela D. Rupa.

2. Szarpnął lewą stroną Maciongowski, sytuację wyjaśnia Bojdys.

1. Rozpoczynają gospodarze, którzy natychmiast przenoszą akcją na połowę rudzian.

W ostatniej, 38. kolejce sezonu bielszczanie podejmują Grunwald Ruda Śląska, jesienią zespół z Halemby zwyciężył 4:2. "Rekordziści" wystąpią w strojach białych, goście na zielono; sędziuje - Białowąs z Opola. Początek meczu o godz. 17:00.